Instalacje elektryczne wewnętrzne


Żaden nowoczesny dom nie będzie komfortowy, jeżeli odpowiednio wcześniej nie zadbamy o prawidłowo wykonaną instalację elektryczną.

 

Poprawność i wygodę użytkowania wewnętrznej instalacji elektrycznej zapewnią odpowiednio rozmieszczone gniazda i łączniki a także możliwość włączania różnych odbiorników prądu jednocześnie bez ryzyka wyzwolenia bezpieczników.

Wykonanie instalacji powinno się zlecić doświadczonej firmie zajmującej się takimi usługami, która zatrudnia wykwalifikowanych elektryków z uprawnieniami SEP. Elektryk wykona instalację, sprawdzi poprawność jej działania oraz sporządzi protokół pomiarów instalacji, potrzebny do podpisania umowy o korzystanie z energii elektrycznej.

Nie ma wymagań sporządzania projektu instalacji elektrycznej, ale warto go mieć dla własnej wygody i bezpieczeństwa, choćby w formie odręcznego szkicu, lub robiąc fotografie na etapie tworzenia instalacji elektrycznej. Mając projekt, możemy analizować miejsce montażu poszczególnych gniazdek i łączników. Dzięki temu możemy przewidzieć ilość gniazdek dla naszych urządzeń i w przyszłości nie będziemy mieli problemu z podłączeniem dodatkowych urządzeń.

 

Pamiętajmy, że dobrze zaprojektowana instalacja powinna wytrzymać obciążenie pracą różnych urządzeń o najwyższej mocy działających jednocześnie.


Przed powstaniem projektu instalacji, warto zapoznać elektryka, z ilością i rodzajem urządzeń jakie chcielibyśmy mieć w poszczególnych pomieszczeniach. Ustalmy miejsca rozmieszczenia kinkietów i żyrandoli. Nie zapomnijmy o gniazdkach telefonicznych i komputerowych a także o antenie telewizyjnej, bo wymagają one specjalistycznych podłączeń. Jeśli np. w łazience lub w holu planujemy elektryczne ogrzewanie podłogowe, powiedzmy o tym elektrykowi.

Nawet jeżeli nie wszystkie urządzenia elektryczne będziemy kupować od razu, warto zapewnić sobie możliwość korzystania z nich w przyszłości. Zadbajmy więc, by elektryk zaprojektował i wykonał gniazda, do których będziemy mogli je podłączyć.

Odpowiedniego zaprojektowania wymaga też instalacja elektryczna na zewnątrz domu. Wśród urządzeń zewnętrznych, które mogą wymagać podłączeń, powinny się znaleźć: wideo domofon przy furtce lub domofon, system elektronicznego otwierania bramy garażowej i wjazdowej oraz oświetlenie zewnętrzne.

 

Zaplanujmy odpowiednią liczbę gniazd do podłączania pompy do oczka wodnego, kosiarki, mini fontanny, a także lampek choinkowych. Może kiedyś zamontujemy też kable grzewcze, które będą zabezpieczały podjazd i chodniki przed oblodzeniem lub rozmrażały rynny.

Nawet jeśli nie wszystkie pomieszczenia będziemy wykańczać na początku warto już teraz zaplanować, jakie funkcje mogą pełnić w przyszłości. Już na tym etapie powinniśmy wyprowadzić odpowiednią ilość przewodów aby umożliwić włączenie tych pomieszczeń do instalacji elektrycznej bez konieczności kucia ścian i jej przerabiania.

Zanim zatrudniony przez nas elektryk rozmieści wszystkie punkty świetlne i gniazda, powinien nas zapytać o rozplanowanie poszczególnych pomieszczeń. Na etapie projektu warto więc ustalić, gdzie postawimy biurko z komputerem, łóżka, szafy, stoliki nocne, stolik ze sprzętem RTV czy regały. Chociaż może się to wydawać trudne, najlepiej rozplanować umeblowanie pomieszczeń jeszcze na etapie stanu surowego, przed ułożeniem tynków.

W domu, w którym instalacja elektryczna jest poprawnie i funkcjonalnie wykonana, nie trzeba używać uciążliwych przedłużaczy, które szpecą wnętrza i przeszkadzają w sprzątaniu.