Sieci teleinformatyczne


(LAN telefony, okablowanie strukturalne pionowe i poziome)

 

Sieć teleinformatyczna w każdym domu, biurze, czy przedsiębiorstwie jest integralną częścią prawidłowo i niezawodnie działającego systemu informatycznego i telefonicznego.

Podstawową funkcją takiej sieci jest połączenie wszystkich urządzeń w jeden sprawnie działający system. Nowoczesne okablowanie obiektu musi uwzględniać wszystkie bieżące potrzeby, a także wybiegać w przyszłość.

W obecnych czasach odchodzi się od tworzenia tzw. okablowania dedykowanego (tzn. np. osobno na potrzeby sieci telefonicznej - okablowanie teletechniczne, na potrzeby sieci komputerowej - okablowanie komputerowe) na rzecz okablowania teleinformatycznego, które jest uniwersalne i umożliwia elastyczne wykorzystanie na potrzeby podłączenia jak największej ilości mediów.

Do wyznaczonych stanowisk pracy doprowadza się pewną liczbę uniwersalnych kabli, których ostateczne przeznaczenie będzie określone w przyszłości i co ważne może być elastycznie szybko modyfikowane.

Główne wymogi stawiane sieci teleinformatycznej to: uniwersalność, elastyczność, niezawodność, łatwa rozbudowa, multimedialność.

Swoją uniwersalność sieć teleinformatyczna uzyskuje za cenę pewnej nadmiarowości, ale poniesione w początkowym okresie inwestycji wydatki z nawiązką zwracają się podczas długoletniej eksploatacji, gdyż modyfikacja i rekonfiguracja okablowania, przystosowanie do zmnieniających sie potrzeb (np. uruchomienie nowego stanowiska, przeniesienie działu lub pracownika itp.) jest sprawą łatwą i szybką, a co za tym idzie tanią.

 

Poszczególne elementy składowe sieci teleinformatycznej to:

 

Elementy składowe punktu dystrybucyjnego (MDF) :

 

Przy większych odleglościach w celu zachowania odpowiebniego standardu i klasy transmisji danych stosuje się kable światłowodowe.

Zasady montażu:

Z uwagi na cienką i mało odporną, na uszkodzenia mechaniczne izolację przewodów UTP/FTP nie powinno się ich układać pod tynkiem bez dodatkowej ochrony. Przeważnie stosuje się giętkie rury osłonowe typu "peszel" - nawet gdy przewody prowadzone są między ścianami w technologii karton-gips.

Przy instalacji natynkowej dodatkową ochronę stanowią listwy elektroinstalacyjne, montowane na ścianch, lub koryta kablowe w przestrzeni pod sufitem podwieszanym.

Przewodów logicznych sieci teleinformatycznej nie można łączyć "na skręt" w momencie uszkodzenia należy wymienić cały odcinek pomiędzy poszczególnymi elementami.